A sűrűn beépített nagyvárosainkban ritkák a zöldfelületek, és a telek árak pedig lassan megfizethetetlenek lesznek. Mindenekelőtt az agglomerációs területeken fokozódik a hatás: zaj, hőség, por, jármű forgalom, és a szürke épületek látványa jelentős stressz forrás lehet, ami elől az ember szívesen elmenekülne. Egy lehetséges megoldás a bejárható, intenzív zöldtetők használata.
A tetőszerkezetet úgy kell megválasztani, hogy elbírja a megváltozott páradiffúziós hatásokat, a vastagabb tetőszigetelést, és a megnövekedett terheket. A bejárható tetők nyomása kb. minimum 3,0 kN/m2, vagy 300 kg/m2 és általában 25-50 cm rétegvastagságúak. A tetőszigetelésnek az FLL-nek megfelelően gyökérállónak kell lennie. Mivel a lejtés nélküli tetők általában vizet tartanak meg, külön figyelemmel kell őket tervezni. Ennél fogva magasabb követelményeket állítanak a tetőszigeteléssel szemben. A DIN 18195 szerint 10 cm-es vízdugóig nem szükséges egy külön vízgyűjtő elhelyezése. Vízdugó 5%-os tetőlejtésig lehetséges, megnehezített építési körülmények mellett is.
A zöldtető rétegrendje: Ha a statikai és szerkezeti előírások teljesültek, majdnem minden lehetséges egy bejárható tető szempontjából: korlátlan növénykiválasztás a megfelelő flórából, díszágyak, füves területek, tavak, utak, ülő padok, játszó felületek (homokozó), pergolák és más formaelemek. A megfelelő rétegrendet hozzá kell igazítani az alkalmazni kívánt vegetáció igényeihez. A többrétegű rétegrend bizonyult a legmegfelelőbbnek: drén elem, szűrőréteg és az ültető közeg. Ültető közegnek a vegetációtól és a rétegvastagságtól függően, alkalmazható intenzív szubsztrát, füvesítéshez alkalmas szubsztrát, vagy rododendron föld.
Növényágyás cserjékkel és fákkal: A fák gyökereinek elegendő helyet kell hagyni beültetésnél, ezért a következő, klasszikus háromrétegű rétegrend javasolt: Optigrün drénlemez FKD 60, 105-ös szűrőréteg, és 20-30 cm „i” intenzív szubsztrát. Számos évelőnövény (cserje, talajtakaró, fa) jöhet szóba, de az ültetési területet figyelembe véve, mindenképp fagyállónak kell lenniük.
Bejárható és példaértékű füves területek: A füves területek magasabb követelményt állítanak az ápolással és a rétegrenddel szemben, különös tekintettel az ültető közegre. A bejárható füves területek esetében az erre kialakított speciális Optigrün „R” szubsztrátot alkalmazzák 15cm vastagságban. A speciálisan erre a célra kifejlesztett szubsztrát a lépésállóságával, a pontosan meghatározott magstruktúrával és adszorpciós képességgel emelkedik ki. A legbiztosabb módszer a tető befüvesítésére gyepszőnyeg alkalmazása.
Tavak: A tavat egy külön fóliával bélelik ki (tófólia vagy gyökérvédő fólia), hogy még egy vízálló réteg álljon elő. A további kialakítási eljárás hasonló a normál talajon való kialakításhoz. Így a madáritatótól a halas tóig, mindenféle variáció kialakítható a tetőn.
Teraszok és utak: Faburkolat, terméskő, díszkő mind alkalmas teraszok és utak kialakítására. E területek alatt is az Optigrün drén lemezét alkalmazzák vízelvezetésre. Mint az a kertépítésben megszokott, a szűrőfátyol felett itt is kialakítanak egy zúzottkő réteget, amire a burkolatot fektetik.
Fenntartási intézkedések: Számolni kell egy automatikus öntözőrendszerrel. Az évi többszöri (3-8 db) fenntartási munkálatok lényegében a következőket foglalják magukba: az öntöző és vízelvezető rendszerek ellenőrzése, a növények visszametszése, a nem kívánatos idegen növények eltávolítása és a trágyázás.