MILYEN ZÖLDTETŐT ÉPÍTSÜNK?

MINDEN PROJEKTTERVEZÉSSEL TÖLTÖTT PERC 15 PERC MEGTAKARÍTÁS A GYAKORLATBAN

A zöldtetők kivitelezéséhez szükséges építésvezetői tudásra csak a gyakorlatban, sokszor hosszú évek során – tanulópénzek árán – lehet szert tenni. E tanulási folyamatot kívánom lerövidíteni, és felhívni a figyelmet a tetõkert építés zsebbevágó kérdéseire, azokra a munkaszervezési folyamatokra, amelyek ismerete nélkülözhetetlen egy sikeres zöldtető projekt lebonyolításához.

Első lépés, hogy az építésvezető legyen tisztában a megoldásra váró zöldtető kivitelezési feladataival. Készítenie kell egy projekttervet, amelyben minden eshetőséggel számolnia kell.

A zöldtető építés kivitelezése során a legnagyobb hangsúly a logisztikán van:
– Milyen szállító eszközzel lehet behajtani?
– Az ültetőközeg deponálására van-e elegendő hely?
Különösen az intenzív, tetőkerti talajkeverékből kell általában nagyobb mennyiség. Extenzív zöldtetők építésekor előre számba kell venni a daru letalpalásához, és az extenzív ültetőközeg deponálásához szükséges helyigényt.

A zöldtető építés területi átvételekor minden esetben meg kell győződni, a szigetelés minőségéről. A vízszigetelés gyökérállóságát minőségi bizonylatokkal, a vízmentes szigetelést pedig árasztással kell ellenőrizni.

A zöldtető építések kivitelezése során a legnagyobb hibaforrás:
a “humán szoftver”, –  a fizikai dolgozó.

Mielőtt elkezdik a zöldtető rétegeinek felhordását, a dolgozókkal, még a segédmunkásokkal is ismertetni kell – a balesetmentes munkavégzés szabályain kívül – az összes munkafázis szakszerű kivitelezésének módját!

Fel kell hívni a figyelmet a szigetelés megóvásának fontosságára.
Szájába kell rágni mindenkinek, hogyha véletlenül megsérti a vízszigetelést, azonnal sikítson! – nem lesz leharapva a feje, de véletlenül se hallgassa el. Tetőkertek kivitelezése során, a be nem vallott, akaratlan sérülések hihetetlen kárt, többletmunkát okozhatnak.

A vízszigetelés védelméről minden esetben gondoskodni kell. Kevesen tudják, hogy egy egyenes rétegrendű, PVC vízszigetelésre közvetlenül nem tehető rá egy perforált polietilénszivárgó lemez. A polietilén hosszabb távon ellágyítja a PVC vízszigetelést. Feltétlen egy geotextilia elválasztó réteget be kell iktatni a drénlemez alá.

Az építésvezetőnek feltétlen rendelkeznie kell általános zöldtető építési szakismerettel, anyagismerettel. Amennyiben a szigetelést kivitelező cég adja a drénlemezt és a szűrő réteget, úgy meg kell győződni a szűrőréteg anyagminőségéről. Zöldtetőépítésnél csak a tűnemezelt, polipropilén geotextilia a megfelelő, mivel ez nem tömődik el.
Tetőkerteknél számtalan esetben a javított termőföldből készült intenzív tetőkerti talajkeverék eliszapolja a hőkezeléssel készült szűrőréteget, és megúszik a tető.

Amennyiben rizikómentesen kíván zöldtetőt építeni, úgy ajánlatos elsajátítani az építésvezető számára nélkülözhetetlen ismereteket. Nem kell mást tennie, mint feliratkozni hírlevelemre, és a folytatásban megkapja az összes információt.

Ajánlott cikk: https://zoldtetoepites.hu/mikent-valassza-ki-zoldteto-epitojet/

Vélemények

Vadász György (Kossuth és Ybl díjas építész, egyetemi tanár, 2011 Prima Primissima díjas):

Bellavics Lászlót, – aki ma már a barátom – új házam építésénél ismertem meg.
Ősi kertész. A föld, – a növények,- a fák és virágok igézett varázslója. Amit kaptam tőle gyönyörűséges és varázslatos. Egymásnak tartozunk köszönettel.

Marosi István:

“Ez a videós távoktatás hiánypótló ebben a témában. Remélem, rövidesen sort keríthetek saját ház építésére. Ha így lesz, mindenképpen zöldtetőt szeretnék. Az ön hírlevelei nélkül valószínű elkövettem volna az összes alapvető hibát, amikre ezek után nagyon oda fogok figyelni. Az ebben a témában kapható “szakkönyvek”-ből hiányzik az a többéves tapasztalat, amivel ön rendelkezik. Szóval örülnék, ha irásos formában is beszerezhető lenne a továbbképzés anyaga.
Köszönöm, hogy megosztotta velem a tapasztalatait.”