Milyen az ideális ültetőközeg?

A zöldtetők élettartamának titka az ültetőközegek minőségében rejlik, ezért nagyon is meg kell gondolni, hogy mit lapátolunk fel a tetőre.

Ha, belegondolunk, hogy a födémen, extrém körülmények között, ahol nincsen termett talajkapcsolat, – a természetben meglévő, talajtani szempontból nélkülözhetetlen ásványképző folyamatok hiányoznak, csak talajleromlás, tömörödés történik, – ahhoz, hogy évtizedekig működőképes legyen a tetőkertünk, nélkülözhetetlen a szakszerű ültetőközeg.

– Miért beszélek ültetőközegről és nem talajkeverékről? – A terminológia jelen esetben megkülönböztetést jelent, ugyanis az ültetőközegek egyik csoportjába tartoznak a talajok, amelynek alcsoportjai: a javított fel- és/vagy altalajok; továbbá az ásványi eredetű töltőanyagok különböző szervesanyag-tartalommal.

A zöldtetők ültetőközegeinek összetételét a velük szemben támasztott építészeti előírások, (vízelvezető funkció, teherbírás, védő funkció) és a vegetációs technikai célkitűzések (telepíteni kívánt növények, a tartós vegetáció feltételei, a fenntartásra szánt költségek) határozzák meg.

Tekintettel, írásom célja a szakszerűség szükségességére felhívni a figyelmet, ezért nem kívánok talajtani specifikumokba belemenni, de elengedhetetlen a zöldtetők ültetőközegeivel szemben támasztott követelményeket számba venni:

  • Környezeti összeférhetőség: a felhasznált anyagok nem lehetnek a környezetre káros hatással, sem kioldódás útján eltávozó vegyülettel, sem párolgás útján távozó gázokkal.
  • Növényvédelem: a felhasznált termékek nem tartalmazhatnak a növények részére káros alkotórészeket.
  • Éghetőség, tűzvédelem: az intenzív zöldtetők kemény fedésnek minősülnek, az extenzív zöldtetők is, amennyiben megfelelő arányban tartalmaznak ásványi összetevőket és rétegvastagság legalább 3cm.
  • Szemelosztás: a zöldtető típusától függően meghatározza, hogy mennyi lehet a leiszapolható részek aránya.
  • Szervesanyag-tartalom: intenzív zöldtetőknél > 12 tömeg %, extenzív zöldtetőknél pedig maximum 8 tömeg % lehet.
  • Fagyállóság: csak korlátozott mértékben használhatók fel a kevésbé fagyálló anyagok.
  • Struktúra és rétegstabilitás: a szemelosztás függvénye, amely meghatározza a tömörödési hajlamot. A közeg tömörödése 50cm-es rétegvastagságig nem haladhatja meg a névleges vastagság 10%-át, míg 50cm felett nem lehet több a tömörödés 5cm-nél.
  • Vízáteresztő képességnek: összhangban kell lennie a szivárogtató réteggel.
  • Maximális vízkapacitás: intenzív növénytelepítésnél > 45 térfogat %, extenzív vegetációnál > 35 térfogat % a követelmény.
  • Levegőtartalom: az ültetőközeg levegőtartalma maximális vízkapacitásnál sem lehet kevesebb, mint 10 térfogat %.
  • pH érték: intenzív zöldtetőknél pH: 5,5-8,5; extenzív zöldtetőknél: pH:6,5-9,5.
  • Sótartalom: az ültetőközegek oldható sótartalma növényélettani szempontok szerint nem lépheti túl a vizes kivonatban mért 2,5 g/l-t intenzív zöldtetőn, míg extenzív vegetáció esetén ezt az értéket meghaladhatja 1 g/l-el.
  • Tápanyagtartalom: szintén határértékekhez kötött, mert a túlzott tápanyag felhalmozódás a kimosódás miatt fokozott környezeti terhelést jelent.
  • Csíraképesség: gyommentes közegeket szabad csak felvinnünk.

A fentiek számbavétele alapján egyértelmű, hogy az önmagában felhordott termőföld miért nem megfelelő zöldtetőkön. Amikor spórolástól vezérelve eltekintenek a szakszerű ültetőközeg használatától, akkor gyakorlatilag tudatosan megtévesztik az épület későbbi használóit, hiszen belátható időn belül a talaj dísznövénytermesztésre alkalmatlanná válik, amely korlátozza a kert használatát.

Ez olyan, mintha a hőszigetelést elbagatelizálnák,- „Fázósan vagyunk, de a lakás lakható.”

  • A mi esetünkben: „A dísznövények kipusztultak, de gyomok azért vannak a tetőn.”

Remélem, sikerült felhívnom a figyelmet a zöldtetők ültetőközegeinek kritériumaira, a beruházók és kivitelezők felelősségére! Szakszerűség nélkül csak rövid életű, rengeteg bosszúsággal járó kerteket kapunk.

 

Felhasznált irodalom: Zöldtetők tervezési, kivitelezési és fenntartási irányelve – Zöldtetők irányelve – (A mű eredeti címe: Richtlinie für die Planung, Ausführung und Pflege von Dachbegrünungen)

Bellavics László

zöldtetőszakértő

Vélemények

Vadász György (Kossuth és Ybl díjas építész, egyetemi tanár, 2011 Prima Primissima díjas):

Bellavics Lászlót, – aki ma már a barátom – új házam építésénél ismertem meg.
Ősi kertész. A föld, – a növények,- a fák és virágok igézett varázslója. Amit kaptam tőle gyönyörűséges és varázslatos. Egymásnak tartozunk köszönettel.

Marosi István:

“Ez a videós távoktatás hiánypótló ebben a témában. Remélem, rövidesen sort keríthetek saját ház építésére. Ha így lesz, mindenképpen zöldtetőt szeretnék. Az ön hírlevelei nélkül valószínű elkövettem volna az összes alapvető hibát, amikre ezek után nagyon oda fogok figyelni. Az ebben a témában kapható “szakkönyvek”-ből hiányzik az a többéves tapasztalat, amivel ön rendelkezik. Szóval örülnék, ha irásos formában is beszerezhető lenne a továbbképzés anyaga.
Köszönöm, hogy megosztotta velem a tapasztalatait.”