Az intenzív zöldtetők növényválasztását befolyásoló funkcionális feltételek
Kiválasztási kritériumok:
A tetőfelület tervezett használata mellett az építészeti keretfeltételeknek döntő befolyása van a növények kiválasztására. A növénykiválasztás döntő aspektusa kell, hogy legyen a könnyű fenntarthatóság.
A kertészeti növénykiültetés funkciója csak állandó növényápolás mellett (mint pl. elvirágzott növényrészek visszavágása, alakító v. ifjító metszés, növények alkalmi kiemelése, ritkítás) valósítható meg.
A lehullott lomb gyakran vita tárgyát képezi a lombhullatók alkalmazásakor. Szabad fekvésben ez nem probléma, mivel a szél elfújja a leveleket. Burkolt felületeken, különösen belső udvarokban a lehullott lomb növelheti a csúszásveszélyt, itt gondoskodni kell a megfelelő fenntartásról.
Képesség az idegen vegetáció elnyomására:
A terjeszkedő idegen vegetáció eltávolításának költsége nagyon nagyarányú. Ezért az egyes növényfajok tartós gyomelnyomó képessége különösen fontos. A tapasztalat szerint napos fekvésben ez a magasabbra növő, talajtakaró fás szárúakkal eredményesebb, mint az alacsonyabbakkal. Árnyékos fekvésben egy tartós, zárt felület már viszonylag alacsony talajtakarókkal, mint pl. a Hedera vagy Pachysandra, is lehetséges. Az árnyék itt jelentős szelekciós nyomást gyakorol a spontán megtelepedő ruderális és fénykedvelő füvekre és évelőkre.
Az idegen vegetáció problémája megoldódik, ha lemondunk a nagy felületű kiültetésekről egy gyep, illetve vad vegetáció javára, amelyekben a legtöbb idegen faj tolerálható vagy a vágás során későbbi elterjedése megakadályozható.
Tűzbiztonság figyelembe vétele:
A tűzvédelem meghatározásához ismerni kell a helyi körülményeket. Amennyiben kiemelkedő gyulladási veszély áll fenn, a könnyen meggyulladó tűlevelűekről részben vagy teljesen le kell mondani. Ez különösen a Pinus mugo talajtakaró állományára érvényes; ez a faj az évek során az elhullatott tűlevelekből gyúlékony nyershumusz-felszínt képez.
Szél elleni biztosítás figyelembe vétele:
Fontos, hogy megoldott legyen a magasabb cserjék, örökzöldek és fák szél szívóhatása elleni tartós rögzítése. Figyelembe kell venni, hogy minden fás szárú növény a gyakori 40-60 cm-es rétegvastagságban kényszerűen sekély gyökérzetet fejleszt.
Utak és menekülő utak szabadon tartása:
A talajtakaró fás szárúak hosszanti és keresztirányú terjeszkedését mindig alábecsülik. A túlméretezett fás szárú kiültetés által, különösen belső udvarokban, idővel csorbulhat a tér eredeti kialakítása és a látvány. Szintén el kell kerülni az ablakok túlzott beárnyékolását. A széltében növekedő talajtakaró fás szárúak beszűkítik, vagy benöhetik a közlekedő és menekülő utakat. Néhány díszcserje erősen ívelő hajtásokat fejleszt. Erre a szomszédos növények kiválasztásánál, mindenek előtt gyepfelületeknél feltétlenül ügyelni kell.
Tetőperemek, tetőlefolyók, szellőztetők szabadon tartása:
A tetőperemek és a világító kupolák melletti szabadon hagyott sávokat is néhány év alatt teljesen beborítják, és a műszaki ellenőrzőpontok is járhatatlanná válhatnak. A Symphoricarpus ’Hancock’ vagy az alacsony Cotoneasterek például 1,50–2 m-es távolságokat néhány éven belül befednek. Szabadon kell hagyni a tetőlefolyókat, az ellenőrző dobozokat, a szellőzők el- és bevezető csöveit.
Komoly funkcionális zavarokat okozhat, ha a fás hajtások a felülvilágító kupolák éleinek szigetelésébe benőnek vagy a tetőperem, az attika bádogfedése alá bejutnak. Ily módon mechanikai nyomás alakul ki amely károsítja a szigetelést. A külső felvonók sínjeit (a homlokzat tisztításához) szintén nem korlátozhatja a növényzet.
A belátás és a szél elleni védelem követelményeit általános megvalósíthatóságuk és funkcionális hatásuk tekintetében kell vizsgálni. Rendszerint ajánlatos egy légáteresztő rács- vagy védőkerítés-konstrukció elhelyezése. Egy csak fás szárúakból álló szél elleni védelem, különösen extrém helyzetekben: magasan nagy kitettségnél, vagy pontszerű, fúvókaszerű szélhatás esetén, aligha elegendő. A növények az erős és tartós terhelésnek nem állnak ellen és jelentős növekedési depressziónak, szél általi károknak vannak kitéve.
Az eltérő méretű fás szárúak laza, lépcsős felépítésük ellenére probléma nélkül megvalósítanak téralakító hatásokat, amennyiben a rendelkezésre álló gyökértér mélysége elegendő.
A funkcionális feltételek mellett az egyes növényfajok természetes életfeltételeinek, (megfelelő ültetőközeg) és élőhelyi határainak ismerete, a helyes növényválasztáshoz és kertkialakításhoz elengedhetetlen.
Bellavics László
zöldtető szakértő