Fokozza a napelemek hatásfokát az extenzív zöldtető

A napelemek teljesítménye a hőmérséklet függvényében: minél magasabb a napelem környezetének hőmérséklete, annál inkább romlik hatásfoka. A hőmérséklet 1 C°-kénti emelkedésével átlagosan 0.5%-kal kevesebb áramot szolgáltatnak a kristály alapú szilícium napelemek

Korábban a szakemberek egy része ellentmondást látott a zöldtetőépítés és a napenergia tetőn történő hasznosítása, a napelemek elhelyezése között. Mára egyértelművé vált, hogy a kettő együttes használata valóságos áldás. A zöldtetők ismert, sokrétű ökológiai előnyéhez – védik a tető szigetelését, kiegészítő szigetelő hatással bírnak, megtartják a csapadékot, javítják a mikroklímát, megkötik a CO2-t  – egy további haszon is járul, amennyiben napelemeket helyezünk el rajta.

Németországban az előző évek gyakorlata az volt, hogy egy lakóközösségeknek választania kellett: a napelemek elhelyezése vagy a növénybeültetés között. Azóta azonban változott a felfogás és a tudás. Ma már nem szükséges az építtető engedélye a döntéshez – beültetés vagy solar rendszer. Teljesen ellenkezőleg: a beültetés és napenergia együttes használatával nagyfokú előny valósul meg, mivel a zöldfelület fokozza a napelemek hatásfokát.

A szolár technológiában a hatásfok azt jelenti, hogy az adott cellának mekkora a beeső fény-teljesítménye, hány százaléka alakul át elektromos energiává.
A hatásfok tekintetében a környezeti tényezők közül a hőmérséklet a legfontosabb. A legtöbb napelem teljesítményére negatívan hat a környezeti hőmérséklet növekedése.

A panelek jellemzésére az áram-, feszültség- és teljesítmény-hőfoktényezőt is megadják a gyártók %/°C értékben. Normális jelenség, hogy télen – ha hideg van, de erősen süt a nap –  a napelemek többet termelnek, mint augusztusban azonos idő alatt.

A napelemek teljesítménye a hőmérséklet függvényében: minél magasabb a napelem környezetének hőmérséklete, annál inkább romlik hatásfoka.

A hőmérséklet 1 C°-kénti emelkedésével átlagosan 0.5%-kal kevesebb áramot szolgáltatnak a kristály alapú szilícium napelemek. A kristály alapú szolár cellák hatásfoka nagyobb, ha maga a szerkezet hőmérséklete alacsonyabb.

A napelem szabványosított teljesítményét az előállító határozza meg 1000 wattos besugárzásnál 25C°-os cellahőmérsékletnél, a maximumteljesítményt wattpeak-ben megadva. Németországban a jelenlegi klímafeltételek mellett, egy kora nyári napsütéses napon az tapasztalható, hogy a napelem 25C°-ról 65C°-ra melegszik fel. Tehát 40C°-kal melegebbre a normál értéknél, ami kb. 20%-os haszonkiesést okoz. Egy napelem hatásfoka „Standard-Test-Conditions” mellett 10%, ami 65C°-ra való felmelegedés mellett 8%-ra csökken. Energiai és gazdasági szempontból is ésszerű biztosítani, hogy az elemek hőmérséklete, különösen nyáron, ne emelkedjen túlságosan.

Mivel egy zöldtetőnek jelentősen alacsonyabb a felületi hőmérséklete, mint egy csupasz vagy kaviccsal felszórt tetőnek, a napelem hőmérséklete is alacsonyabb marad és így a hatásfok nő. A fentieket figyelembe véve, szinenergiai hatás érhető el, amennyiben a napelemek környezetében extenzív zöldtetőt telepítenek.

Oka: a zöldtetők párolgással hűtik környezetüket – 1liter víz elpárologtatása 1000m3 levegő hőmérsékletét képes csökkenteni 2Celsius fokkal – a növényi borítottság akár harmadára csökkenti a csupasz tetőhöz képest a födém felmelegedését. Egy csupasz tető felület nyáron 80°C-ra is felmelegedhet, de egy beültetett tetőfelület csupán 35°C-ra.

A napelemek és az extenzív zöldtető együttes alkalmazása nyereséges kombináció, amely nemcsak az új építésű épületeknél lehet érdekes, hanem a tetőfelújításoknál is. A már meglévő tetőknél a megfelelő statikai állapot ismerete elengedhetetlen. Irányértékként 100-150 kg/ m2 az a súly, amivel általában egy régi építésű tetőfelületet terhelni lehet.

 

Forrás: Dachbegrünung + Solar= Synergie pur – Snadra Schöll (Dach+ Grün 4/2009 )

Gründach und Solar-Eine Partnerschaft, die sich rechnet- Hans-Christoph Zebe (Dach+Grün 3/2010)

Bellavics László

Zöldtetőszakértő

Vélemények

Vadász György (Kossuth és Ybl díjas építész, egyetemi tanár, 2011 Prima Primissima díjas):

Bellavics Lászlót, – aki ma már a barátom – új házam építésénél ismertem meg.
Ősi kertész. A föld, – a növények,- a fák és virágok igézett varázslója. Amit kaptam tőle gyönyörűséges és varázslatos. Egymásnak tartozunk köszönettel.

Marosi István:

“Ez a videós távoktatás hiánypótló ebben a témában. Remélem, rövidesen sort keríthetek saját ház építésére. Ha így lesz, mindenképpen zöldtetőt szeretnék. Az ön hírlevelei nélkül valószínű elkövettem volna az összes alapvető hibát, amikre ezek után nagyon oda fogok figyelni. Az ebben a témában kapható “szakkönyvek”-ből hiányzik az a többéves tapasztalat, amivel ön rendelkezik. Szóval örülnék, ha irásos formában is beszerezhető lenne a továbbképzés anyaga.
Köszönöm, hogy megosztotta velem a tapasztalatait.”