Esővíz gazdálkodás

A zöldtetővel megoldott decentralizált esővíz gazdálkodás, mint téma, már évek óta kimerítően foglalkoztatja a nyilvánosságot, és úgy tűnik, elfogadott, különösen a döntő célcsoportok által. Különböző adottságoknak köszönhetően a beültetéssel megoldott modern esővíz gazdálkodás reneszánszát éli, és mindennél aktuálisabb.

Miért jó ez a fajta esővíz gazdálkodás? Azt, hogy a zöldtető ilyen kitüntetett figyelmet kapott a csapadékvíz elvezetés terén, különböző indokokkal lehet alátámasztani:

  • a gazdaságos, ökológikus és tartós építési mód megkövetelése, és az összes épületelemet ebből a szempontból nézni, továbbá az anyag- és energia körforgást és a természetes fenntarthatóságot is. Ennél fogva a figyelem természetesen a decentralizált esővíz gazdálkodásra irányul, ami a keletkező csapadékvizet lehetőleg a területen tartja.
  • a megosztott szennyvízdíj fizetést és a szennyvízelvezetésre vonatkozó szabályokat egyre gyakrabban alkalmazzák, és hamarosan elfogadott lesz az összes nagyobb német városban
  • új klímakörülmények, megváltozott csapadékhozammal és egyre gyakrabban előforduló heves esőzésekkel
  • az ehhez passzoló vízelvezetési előírások és a zöldtető vízelvezetési rendszerrel való kombinációjának gyarapodása
  • az FLL új, épület beültetésre vonatkozó szabályzata, melynek a megfelelő fejezetét kiegészítették, és a lehetőségeket számítógép által támogatott szimulációval mutatják be

A fő célcsoport, mely naponta foglalkozik esővíz gazdálkodással, nyilvánvalóan még keveset hasznosított az épület zöldtető építő társaságok igyekezeteiből. Csak így lehet megmagyarázni, hogy a zöldtetőket ritkán veszik figyelembe a település vízelvezetési tervében, és a lehetőségeiket a határokig kihasználják, és egyes vízelvezetési alapszabályzatoknál még mindig nem veszik (kellően) figyelembe a zöldtető költségcsökkentési hatásait. A zöldtetőkben rejlő vízmegtartási és lefolyás késleltetési lehetőségek még messze nincsenek kihasználva. Ha nem is sok, de még mindig akad néhány olyan építész és tájépítész, aki alábecsüli a tetőbeültetések szerepét. Egy egyszerű extenzív zöldtető az évi csapadék 40-70%-át képes átlagosan visszatartani. Ez a 40-70% csapadék tehát nem a csatorn rendszert fogja terhelni, hanem a növények fölhasználják, elpárologtatják. Így nyáron hűtik a tetőt és környezetét, párásítják a levegőt és megkötik a port. Mellékhatásként javul a mikroklíma, és a maradék 30-60% csapadékvíz a heves esőzéseknél jut csak a csatornarendszerbe, akkor is csak késleltetve – ez egy további fontos szempont a csapadékvíz gazdálkodásnál. A csatornarendszer tehát két ponton is jelentősen tehermentesítve lesz: a csővezetékek nem mennek tönkre olyan hamar, és a csapadékvíz gyűjtő tálak sem: csökken a lefolyás mértéke, így az elvezetendő víz mennyisége.

A zöldtetők említett esővíz gazdálkodási szempontból fontos hatásait célzatosan lehet alkalmazni, ha pontos adatain vannak a vízmegtartó képességéről. Teljesen kielégítő a zöldtető melletti első érvként az, amit sok szórólapon, internet oldalon lehet olvasni: az évi csapadék mennyiség 40-90%- os visszatartása. Ezek a számok megmutatják, hogy milyen nagy különbségek lehetnek tetők közt, és egyben azt is, hogy mennyire fontos egy bizonyos objektum pontos adatait kideríteni. Manapság már különböző lehetőségek vannak arra, hogy a tetőbeültetés lefolyási mértékét meghatározzuk:

  • A DIN 1986 szerinti lefolyási értékek meghatározása.  A korábbi felfogásban két érték létezett a tetőbeültetésre vonatkozóan: extenzív beültetés 0,5 és intenzív beültetés 0,3. Az aktuális felfogás az FLL- tető beültetési irányelvein alapul, ami sokkal differenciáltabban szemléli a témát.
  • Az FLL 2008-as tető beültetési irányelve: Az FLL először is egy áttekintést ad az évi közepes vízmegtartási értékekről, másrészről a maximális lefolyási értékekről a „C” lefolyási érték segítségével. Az értékek a németországi zöldtetők átlagos magasságának függvényében érvényesek, mégis arra utalnak, hogy visszatartási képesség csökkenhet, ha a drénréteg túl meredeken van lefektetve, továbbá, hogy a zöldtető rendszer lefolyási értéke egy speciális vizsgálattal adható meg.
  • Az FLL szerinti egyéni igazolás egy meghatározott zöldtető rendszerről. Az elmúlt években egyedül a weihenstephani főiskolán végeztek számos kísérletet a „C” lefolyási érték meghatározására vonatkozóan úgy, hogy az FLL eljárást vették mintául. A legkisebb lefolyási értéket (0,17) mutató zöldtető rendszer az Optigrün Meander rendszere. Ez azt jelenti, hogy 15 percig tartó esőzésnél (szimulálva) csupán a csapadék 17%-a folyt le, és 83%-át a rendszer megtartotta. És ez az adat egy, a kísérlet kedvéért előzőleg vízzel telített szerkezetnél született! Az Optigrün „Retenrűtionsdach Typ Meander”-nek a következő a felépítése: RMS védő- és tárolófilc, 6 cm-es Meanderlemez, szűrőfátyol 105, 6 cm „E” típusú extenzív ültető közeg. A szabadalmaztatott meander lemez működési elve egyszerű és funkcionális: a természet mintájára a víz kanyarogva folyik a kamrák közt, mint egy meanderező folyószakasznál. Egy nagy esőzésnél először ezek a kamrák telítődnek meg, négyzetméterenként 30 liter vízzel, majd csak ezután kezd el a további csapadék késleltetve lefolyni.
  • Valós adatokkal dolgozó, számítógép vezérelte szimuláció. Az új FLL zöldtető irányelv azt is említi, hogy a települési vízgazdálkodásnál használatos szimulációs eljárások segítségével kimutathatók legyenek a helyszínt és termékeket illető értékek. A gyakorlatban eddig ezt legalább két szimulációs programba építették be, és a tetőbeültetéseknél figyelembe vették: „Erwin” és „RWS” (esővíztároló szimulációs program). Ehhez szükségesek a helyszín csapadék adatai, az építési adottságok (tető meredekség, terület mérete), és a kívánt zöldtető szerkezete. A szimulációs program ezekkel a való adatokkal számolja ki a maximális lefolyást, és az évi átlagos vízmegtartó képességet. Így lehet külön minden építkezésnél a rendszerre jellemző lefolyási értéket kiszámolni, és az esővíz gazdálkodásnál figyelembe venni, illetve integrálni. A kiszámítható vízmegtartás különleges megoldásaként meg kell említeni a még az Optigrün rendszer

megoldását, a „Retentionsdach Typ Drosselsystem”. Ennél a rendszernél egy hosszabb szimuláció után be lehet állítani a nyílásokkal ellátott gyűjtő elemeket úgy, hogy egy meghatározott idő után meghatározott vízmennyiség folyjon le. A nyílás beállításától függően az összegyűjtött víz erősen késleltetve folyik le vagy egy arra kialakított tárolóban elraktározzák öntözővízként a növények számára. Az RWS berendezés segítségével kiszámítható, hogy mennyi vizet lehet így elraktározni az ATV előírás szerint.

A megosztott csatornadíjat, a szennyvíz és a csapadékvíz szétválasztását, lassan minden községben bevezetik. Mivel a tető beültetések bizonyítottan tehermentesítik a csatornarendszert és mindenekelőtt segítenek a településeknek pénzt megspórolni (többek közt minimálisabb kialakítású csatornarendszerrel), figyelembe kéne venni a zöldtetők költségcsökkentő hatását a megosztott csatornadíj alapszabályzatánál. Egy javaslat alapján, ahogy ez előfordulhat: az FLL tető beültetési irányelv a technika és a tudomány jelenlegi helyzetét mutatja. A 7.3-as „Vízmegtartás” fejezetben a 7.3.4-es alpontban a „C” Lefolyási tényezőt részletezik, a 7.3.5-ös alpontban pedig az évi átlagos vízmegtartást. Az itt említett lefolyási tényező illetve az évi vízmegtartás határértékét a megosztott csatornadíjat használó településeknek figyelembe kell venni a költségcsökkentésnél. Az FLL eljárás szerinti vizsgálatok segítségével kimutathatók a helyszínre és termékre vonatkozó értékek, amelyek költségcsökkentő hatását szintén el lehet ismerni. „Zöldtetők esetében a csatornadíjat csökkenteni kéne a hasonló százalékos részvétel érdekében, a tetőbeültetés vízmegtartó képessége által, ami az évi közepes vízmegtartási értéknek felel meg, továbbá a vízgazdálkodásban használt szimulációs rendszer által kiszámolt C lefolyási tényezőnek”.  (FLL 2008 szerint)

Például: Egy 12 cm magas extenzív beültetés esetén az FLL 55%-os évi átlagos vízmegtartási értéket állapított meg. Ez azt jelenti, hogy a kiszámított csatornadíjat a tető területéhez képest 55%-ra kell csökkenteni, így csupán 45%-nyit kell a csatornadíjba beszámítani. A kavicssávokat és felülvilágítókat, melyek területe együttvéve nem haladhatja meg a zöldtető 10%-át, fel kell mérni és hozzászámolni a tetőbeültetéshez.

A zöldtetők tehát a rétegrendszertől és a csapadék mennyiségtől függően meghatározott mennyiségű vizet képesek tárolni, és azt többé-kevésbé csökkentve, de mindenképp késleltetve juttatják a csatornarendszerbe. Az utóbbi években különböző intézetek, kutató központok, települési vízgazdálkodási irodák és cégek végeztek méréseket a vízmegtartási tényezőre, lefolyási tényezőre és lefolyási maximumra, tehát ezek az adatok egy stabil és komoly alapon állnak. Ezeket a biztos adatokat sokkal gyakrabban kéne figyelembe venni a települési vízgazdálkodásban.

Vélemények

Vadász György (Kossuth és Ybl díjas építész, egyetemi tanár, 2011 Prima Primissima díjas):

Bellavics Lászlót, – aki ma már a barátom – új házam építésénél ismertem meg.
Ősi kertész. A föld, – a növények,- a fák és virágok igézett varázslója. Amit kaptam tőle gyönyörűséges és varázslatos. Egymásnak tartozunk köszönettel.

Marosi István:

“Ez a videós távoktatás hiánypótló ebben a témában. Remélem, rövidesen sort keríthetek saját ház építésére. Ha így lesz, mindenképpen zöldtetőt szeretnék. Az ön hírlevelei nélkül valószínű elkövettem volna az összes alapvető hibát, amikre ezek után nagyon oda fogok figyelni. Az ebben a témában kapható “szakkönyvek”-ből hiányzik az a többéves tapasztalat, amivel ön rendelkezik. Szóval örülnék, ha irásos formában is beszerezhető lenne a továbbképzés anyaga.
Köszönöm, hogy megosztotta velem a tapasztalatait.”