Az, az igazi kihívás, amikor a zöldtetőépítőnek a saját házán kell zöldtetőt építenie, otthon kell bizonyítania szaktudását. Öt évvel ezelőtt, saját házam építésénél találkoztam ezzel a megmérettetéssel, 15°-os lejtésű fa födémre kellett extenzív zöldtetőt építenem.
A szakirodalmak igaz csak 15° feletti lejtéstől ajánlják az ültetőközeg lecsúszás elleni védelmét, de én úgy gondoltam, hogy magamnak a legbiztonságosabb megoldást választom. Tekintettel, hogy akkor még nem találkoztam idehaza beszerezhető, technológiával, ezért saját kútfőből merítettem.
Házilagosan bárki elkészítheti. A kereskedelemben kaphatók 2mm vastag, 5mm-es lyukbőségű perforált lemezek. Ilyet vágattam fel csíkokra, majd hajlíttattam meg derékszögben, 10cm felálló éllel, és 15-20-es talppal. A tűzi horganyozás után a födém síkjára, a tetőgerinccel párhuzamosan 2m-ként rögzítettük. Meredekebb hajlásszögű tetőn akár méterenként is indokolt lehet.
A rögzítés az OSB lemezhez a műanyag szigetelésen keresztül rozsdamentes facsavarokkal történt, majd a rögzítések takarására egy a szigeteléssel azonos PVC lemez lett felülről ráhegesztve, átlapolva. Tekintettel, hogy a tető vízszigetelő lemezén felfelé nincsen kapilláris vízmozgás, így ez az eljárás teljesen biztonságosnak mondható. Nálam évek óta kiválóan működik.
A szigetelésre egy 300gr-os geotextilia védő – szigetelőréteg, majd a jól bevált egyrétegű extenzív ültetőközeg, a FITO TECT szubsztrát lett terítve 8cm vastagságban. Ezt követte a sarjvetés Sedum Mixel. Az így épített extenzív zöldtető nagyszerűen bevált, semmilyen lemosódás nem történt az évek alatt.
Ha személyesen is tanúja kíván lenni egy ilyen kivitelezésnek, akkor feltétlen iratkozzon fel hírlevelemre, hiszen az évfolyamán a rögzítjük kivitelezéseinket, amelyek videó felvételeit közzétesszük.
Technológiánkat lásd: https://extenzivzoldteto.hu/extenziv-zoldteto-epitese-ferde-teton/