A drén elemek CE- rendszáma

Jó két évvel ezelőtt robbant ki a vita, hogy a műanyag drén elemek legyenek-e ellátva egy CE- rendszámmal, mivel ezek is a hő kezelt geotextiliákkal rokon anyagok közé tartoznak, polisztirol származékok. Támogatói úgy vélik, hogy ez által egy európai, egyöntetű normaként szolgálhatnak majd. A legtöbb drénlemez eközben már rendelkezik a jól ismert CE- rendszámmal.

– Hogy ez helyes-e, még nem tisztázott.

Az illetékes EU- bizottság kétségbe vonja ezt a CE jelölést, mert sok anyag, amit drénként használnak, nincs fölsorolva a geotextiliák által előírt szabályzatban. Ilyen drénlemez alapanyag például a polipropilénnél sokkal környezetkímélőbb polietilén. Ez például megnehezíti a termékek egyöntetű megítélését, és értelmetlenné teszi a drén elemek olyan módú vizsgáztatását, melyet geotextíliákra szoktak alkalmazni.

Több esetben előfordult, hogy önmagában egy drénlemez, amely CE- jellel bírt, még nem felelt meg a szivárgó lemezekkel szembeni követelményeknek.

A CE minősítés ez esetben csak egy utalás arra, hogy a termék a geotextiliákkal rokon anyag, pl. polipropilén. Csak azt mutatta meg, hogy a megvett termék megfelelt a geotextiliák besorolásánál elvárt eredetiségi, anyag összetételi normatíváknak.

A drénlemezek megfelelősségénél mindig a vízelvezető képesség és a nyomószilárdság a mérvadó.

A kemény fóliából előállított drén lemezek egyik alternatívája lehetnek a habosított polisztirolból készült lemezek. Tekintve, hogy a Német Építéstechnikai Intézet megfelelő engedélyével is rendelkeznek, így hivatalosan is egy kiegészítő szigetelő rétegként vannak bizonylatozva a DIN 4108 szerint. Csupán annyi a kikötés, hogy a tetőszigetelés alatt egy alap hőszigetelésnek kell lennie, melynek a hő visszatartó képessége 1,5m2 K/W, ami kb. 6cm EPS-nek felel meg.

Kiegészítő szigetelésnél elem típustól függően 0,7m2 K/W és 2,15m2 K/W hő visszatartás lehet megszabott, ami egy kiegészítő szigetelésnél 3-9 cm-t jelenthet. A hőszigetelést illetően számításba vehető drénlemezek felhasználása mindenekelőtt a kevésbé dimenzionált, de funkcióképes hőszigetelésnél lehet érdekes.

A fentiek figyelembe vételével érdemes a zöldtetők tervezésénél és kivitelezésénél a funkcionálisan legjobban megfelelő drén lemezt kiválasztani.

 

Fordítás: „Die Dränschicht spielt die Schlüsselrolle- Roland Appl (Dach+ Grün 4/2009 22-26.oldal)

 

Kapcsolódó írás: https://zoldtetoepites.hu/termekek-dren-es-viztarolo-lemezek/

Vélemények

Vadász György (Kossuth és Ybl díjas építész, egyetemi tanár, 2011 Prima Primissima díjas):

Bellavics Lászlót, – aki ma már a barátom – új házam építésénél ismertem meg.
Ősi kertész. A föld, – a növények,- a fák és virágok igézett varázslója. Amit kaptam tőle gyönyörűséges és varázslatos. Egymásnak tartozunk köszönettel.

Marosi István:

“Ez a videós távoktatás hiánypótló ebben a témában. Remélem, rövidesen sort keríthetek saját ház építésére. Ha így lesz, mindenképpen zöldtetőt szeretnék. Az ön hírlevelei nélkül valószínű elkövettem volna az összes alapvető hibát, amikre ezek után nagyon oda fogok figyelni. Az ebben a témában kapható “szakkönyvek”-ből hiányzik az a többéves tapasztalat, amivel ön rendelkezik. Szóval örülnék, ha irásos formában is beszerezhető lenne a továbbképzés anyaga.
Köszönöm, hogy megosztotta velem a tapasztalatait.”